RAČUNALNIŠTVO I (1998/99)

2. domača naloga

1. marec 1999

Uvod

V zadnji domači nalogi ste nastopali kot programerji, ki so morali napisati kratke programčke. V tej domači nalogi boste nastopili v drugačni nalogi – v nalogi testnega inženirja.

Naloga testnega inženirja je, da preveri pravilnost delovanja določenega programa. V ta namen se poslužuje dveh vrst testov: takoimenovanih testov bele (ali odprte) skrinjice (white box) in testov črne (ali zabrte) skrinjice (black box).

Pri testih odprte skrinjice mora testni inženir natančno poznati in razumeti delovanje programa – program je zanj odprt. Ti testi so namenjeni predvsem testiranju posameznih podprogramov in zadoščanju njihovih pogodb.

Po drugi strani so testi zaprte skrinjice namenjeni preverjanju pravilnosti delovanja celotnega programa. Testnemu inženirju v tem primeru ni potrebno poznati notranjega ustroja programa in njegovega delovanja – preverja zgolj pravilnost delovanja programa glede na njegove specifikacije. Z drugimi besedami lahko rečemo, da preverjamo delovanje podprograma main in zadoščanje njegovi pogodbe. V tej domači nalogi boste izvajali testiranje zaprte skrinjice za programe, ki so jih napisale vaše kolegice in kolegi (avtorji) za prvo domačo nalogo. Njihove programe dobite na novičkah.

Naloga

1. Prevedite, povežite in poženite program glede na navodila avtorja in preverite pravilnost slednjih. Poročajte kako daleč ste prišli in ali so avtorjeva navodila zadoščala ter če ne, čemu ne.

2. Pripravite načrt testiranja ter ga utemeljite. Vloga načrta je, da zaobjame takšne teste, na podlagi katerih boste lahko z veliko verjetnostjo trdili, da program deluje pravilno. Načrt, recimo, vsebuje delovanje s pravilnimi in napačnimi podatki; potem z enim samim in z večimi podatki; potem tako imenovane robne podatke; in tako naprej.^{1}

3. Izvedite testiranje in poročajte o uspehu testov.^{2} Vključite izpise vaših testov.

4. Zaključite ali je program pravilen ali ne, oziroma točneje, če verjamete, ali je pravilen ali ne.

Razdelitev nalog

preverjalec  avtor  naloga številka
Anita Bogataj  Jurij Buh  16
Jasna Bogataj  Maja Kosta  18
David Bokavšek Martin Kecelj  8
Jurij Buh  Alen Kramar  5
Majda Jurinec  Tomaž Majerhold  7
Martin Kecelj  Urška Merc  2
Mirnesa Klisura Mojca Murovec  4
Jana Kosec  Jasna Bogataj  3
Maja Kosta  Bojana Lazarič  15
Alen Kramar  Jana Kosec  1
Voranc Kutnik  Mira Žunič  22
Bojana Lazarič  Majda Jurinec  23
Tomaž Majerhold Jurij Rici  11
Urška Merc  Aleksij Rot  14
Vlasta Merlič  Andreja Valentan  13
Mojca Murovec Simona Peršak  20
Simona Peršak  Iris Prašelj  10
Iris Prašelj  Mirnesa Klisura  19
Jurij Rici  Voranc Kutnik  9
Aleksij Rot  Anita Bogataj  21
Andreja Valentan David Bokavšek  12
Mira Žunič  Vlasta Merlič  6

Rok za oddajo: 12. 3. 1999 do 12.00 na novičke kot odgovor na objavljen program in njegovo popravo.

1Formalno gledano, želimo tvoriti ekvivalentne razrede podatkov za določen program ter nato za vsak ekvivalentni razred izvesti vsaj en test. V domači nalogi vam razredov seveda ni potrebno formalno tvoriti.

2Če se program ne bo prevedel, morate poročati vsaj o tem, da se ne prevede.