Vaje 3

Jana Kosec

20.10.1997

Na vajah smo napisali naslednje programe :

• program za računanje največjega skupnega delitelja dveh števil

• program za ugotavljanje ali je naravno število praštevilo ali ne

• program za računanje približka limite (1 + \frac{1}{n})^{n}

Program za računanje največjega skupnega delitelja dveh števil

#include <stdio.h>
#include <conio.h>
void main(void) {
clrscr();
long a, b, ost;
printf("Vnesi prvo in drugo stevilo:\n");
scanf("%ld %ld", &a, &b);
printf("Najvecji skupni delitelj stevil %ld in %ld je ", a, b);
while (b!=0) {    /* pogoj moramo zapisati v oklepaju ()
                     (sestavljen pogoj !!)*/
  ost= a % b;     /* a % b je ostanek pri deljenju */
  a= b;
  b= ost;
}
printf("%ld\n", a);
}

Program za ugotavljanje ali je naravno število praštevilo ali ne

#include <stdio.h>
#include <conio.h>
void main(void) {
clrscr();
long n, d, c;
printf("Napisi stevilo :\n");
scanf("%ld", &n);
d=2;
while((d*d <= n) && (n%d != 0)) {  /* ponavlja dokler d*d ne
                                     preseze n in d ne deli n */
  d++;
  if (n%d ==0)
    printf("%ld ni prastevilo\n",n);
  else
    printf("%ld je prastevilo\n",n);
  getch();
}
}

Program za računanje približkov limite (1 + \frac{1}{n})^{n}

#include <stdio.h>
#include <conio.h>
void main(void) {
clrscr();
long n;
float b, e;
printf("Napisi stevilo n :\n"); /* racunamo n-ti clen (1+1/n)^n */
scanf("%ld", &n);
b= 1+(1.0/n);                   /* ce bi napisali 1, bi bilo
                                  deljenje celih stevil enako 0 */
e= 1;
while (n>0) {                   /* ponavljamo n - krat */

e= e*b;                       /* e *= b; */
n--;                          /* zmanjsamo n za 1 */
}
printf(" Stevilo je enako %f",e);
}