RAČUNALNIŠTVO I – 1997/98

Navodila za izdelavo domačih nalog

Andrej Brodnik

2. december 1997

Kdo

Domače naloge oddajajo skupine. Skupine sestoje iz do treh študentov, ki naredijo domačo nalogo skupaj. Razumljivo je, da lahko en študent sodeluje le v eni skupini. Pri oddani nalogi mora biti razločno razvidno, kdo so člani skupine.

Kako

Domače naloge oddate v trdi (papir) in mehki (programje) obliki. Mehka oblika mora vsebovati tako izvorno kodo kot prevedene programe in knjižnice. Papirne izdelke oddate v predal prof.Kmeta pri vratarici FMF, medtem ko mehke oblike lahko oddate po e-pošti ali na gibkem disku prav tako pri vratarici. Gibke diske boste seveda dobili nazaj.

Ocenjevanje

V grobem poznamo dve obliki nalog: takšne, ki zahtevajo kot izhod knjižnice in takšne, ki zgradijo programe za izvajanje. Pri ocenjevanju obojih bodo (za sedaj) upoštevani: oblika, pravilnost in preverjanje. Pri ,,knjižničnih“ nalogah bo polovico točk na voljo za pravilnost in polovica za obliko, pri ,,programskih“ nalogah pa jih bo po 30% na voljo za pravilnost in obliko ter 40% za preverjanje (testiranje). Možne so dodatne (bonus) točke za posebej dobro izdelane naloge (recimo dokumentacija v LaTeX ali HTML obliki ipd.).

Pri obliki bomo ocenjevali:

• obliko programa (zamikanje, poravnavanje komentarjev ipd.)

• imena spremenljivk, tipov, funkcij, ... (velike in male črke, podčrtaji, smiselna imena, itd.)

• komentarje podprogramov in funkcij (komentar glave – ,,podpis“)

• komentarje spremenljivk in tipov (vsaka spremeljivka in tip sta opremljena s komentarjem, ki opisuje njun namen in uporabo)

• kometarje kode (zapletenejše dela kode dodatno komentiramo)

Pri preverjanju (testiranju) bomo ocenjevali predvsem vaše preverjanje. Z drugimi besedami, oddati morate izpise vaših preverjanj. Vaša preverjanja morajo vsebovati preverjanja tako običajnih (povprečnih) primerov, kot preverjanja skrajnih primerov (recimo, prazni vhodni podatki; podatki, ki vodijo v prepovedana stanja, ki naj bi jih preverjani program zaznal; itd.).

Sodelovanje in prepisovanje

Kljub temu, da je sodelovanje med skupinami zaželeno, je neposredno prepisovanje najstrožje prepovedano. Sodelovanje se lahko vzpostavi (in tudi predlagam, da se vzpostavi tako) preko novičk. Po drugi strani se vsako prepisovanje kaznuje tako, da se bodo vsem udeleženim skupinam odvzele vse točke (samo za primer kako resen je ta prekršek: v Severni Ameriki se prepisovanje kaznuje z izključitvijo iz univerze).

Pa še to

Za primer računalniškega predmetnika si oglejte:

              http://www.cslab01.math.uwaterloo.ca/

In za konec

Pošljite svoja vprašanja, dopolnila, popravke in komentarje na novičke ter redno preverjajte to stran, ker se bo dopolnjevala.