Kljub temu, da Vipavska dolina na jugu meji na kamniti kras, je eno najrodovitnejših področij v Sloveniji. Milo podnebje in rodovitna zemlja omogočata vzgojo vrste kultur, od katerih sta posebno pomembni sadje in vinska trta. Samo mesto obkrožajo polja, na katerih zgodaj poleti dozoreva pšenica in jeseni koruza. Na okoliških gričih je precej vinogradov. Iz njih jeseni vozijo grozdje v vinsko klet v Vipavo.
Skozi mesto teče Hubelj. Kot pravi napis ob glavni cesti je Hubelj reka, čeravno bi človek običajno temu oporekal. Približno tako so mislili tudi prvi postavljalci obcestnih tabel in napisali, da je Hubelj potok. Tabla je v nekaj dneh izginila. Cestarji so tablo vzorno nadomestili z novo, a tudi ta je izginila. Nato so popravili napis in zapisali Reka Hubelj. Ta tabla je preživela in še sedaj zaznamuje mesto, kjer glavna cesta prečka Hubelj.
V resnici je Hubelj hudournik, ki ob dežju na veselj okoliških otrok in grozo njih staršev hudo naraste. Njegov izvir je pomemben vir pitne vode za Ajdovščino in vso Vipavsko dolino ter tudi za ajdovsko živilsko industrijo.
Iz tistega časa je znana tudi bitka pri Castrum ad Fluvium Frigidum, v kateri so Rimljani(?) premagali (?) s pomočjo naslednje ajdovske znamenitosti - kraške burje. Le-ta prav v Vipavski dolini brije najbolj močno in neredko doseže tudi hitrost več kot sto kilometrov na uro. Tudi v času bitke je pihala in odpihnila vse puščice namenjene Rimljanom.